A térség az árvizek által leginkább veszélyeztetett területek közé tartozik Európában. A klímaváltozás miatt az árvizek gyakorisága és magassága várhatóan nőni fog. Az árhullámok számos Duna menti hullámtéri erdővel és vizes élőhellyel kapcsolatos erdőgazdálkodási tevékenységre jelentős hatást gyakorolnak. Az árvízveszélynek kitett területeken a munkák (erdősítés, vágás, vadgazdálkodás) és a közérdekű tevékenységek (természetalapú turizmus, vadászat, halászat stb.) tervezése a fennálló körülmények között a vízszintváltozás üteme, a helyi adottságok és az árvízi eseményekhez kötött lehetőségek ismeretétől függ.
A projekt fő célja az árvízveszéllyel kapcsolatos katasztrófahelyzetekre való reagálási képesség jelentős növekedésének elérése a magyar–szerb határtérségben, valamint egy olyan megoldás kidolgozása, amely lehetővé teszi az erdők elöntésével kapcsolatos hatékony előrejelzési és figyelmeztető rendszerek fenntartását és fejlesztését. A projekt két Duna menti mintaterületre került kidolgozásra magyar (1433-1560. fkm között), illetve szerb területen (Kabol–Péterváradi-rét), az UNESCO Mura-Dráva-Duna Bioszféra Rezervátumon belül. A projekttevékenységek összesen 3693 ha területet érintenek. A mintaterületek geodéziai felmérése alapján készült digitális terepmodell felhasználásával, valamint a vízszintek rendszeres figyelemmel kísérésének ismeretében elöntési modell kerül kialakításra, amely a magyar és a szerb fél által külön-külön kialakított webes felületen kerül publikálásra.
A webes felületek a végfelhasználók számára készülnek a vizsgált területek erdőit érintő tevékenységek időbeni tervezése céljából, beleértve az erdősítést, erdőnevelést, vágást, vadvédelmet stb. A korai, árvízi jelenségeket és vízjárás-változást vizsgáló figyelmeztető rendszeren alapuló weboldalak üzembe helyezése lehetővé teszi az olyan tevékenységek időbeni végrehajtását, mint például a faanyag készletezésének kijelölése, elszállítás, erdőhasználat, a vadállomány mentése, élőhely-gazdálkodás tervezése stb. Emellett elkészült egy, az előrejelző és figyelmeztető rendszerek korszerűsítésének lehetőségeit vizsgáló tanulmány is a mintaterület erdőgazdálkodási tevékenységeinek fejlesztése céljából.